![]() |
Cimbálová muzika TECHNIK 1968 – 1998
reedice k 40.výročí
Druh nosiče: CD
Vydavatel: © Stylton RS-0602 2 98 / 1998 Vyrobeno v licenci Supraphon a.s. 1969 Total time: 40:28 |
Milí hudci a zpěváci, a především Ty milý posluchači,
naše nahrávka je opravdu neobyčejná. Vznikla – jak už je v Ostravě obvyklé – vlastně „po šichtě“, tuším za dvě odpoledne a dva večery. Víc času naše muzika nepotřebovala ; na nahrávací tým firmy Supraphon prostě vychrlila všechno to, co bylo třeba a „šmytec“ ….
Hráli a zpívali jsme rádi, s potěšením, ukázněně, a velice, velice rychle ; nad některými tempy dodnes potěšeně kroutím hlavou. Josef Laža, Jarmila Šuláková a Naďa Vahalíková dali svými hlasy nahrávce šmrnc, který tehdejší LP desku ozdobil a proslavil. Připomenu tu, že nahrávka měla největší ohlas především mezi cimbálovými muzikami severní a jižní Moravy ; zcela v souladu s postulátem klasika kontráše Jury Šmída : ” ….úkolem naší muziky je svou dobrou hrou rozčílit co nejvíce ostatních cimbálovek …“.
Hráli a zpívali jsme – jako každá mladá kapela – především to, co nás vzrušovalo jak folklorně, tak také hudebně ; tyto přitažlivosti se vlastně staly dramaturgickými východisky reportáru, který nabízíme k laskavému poslechu všem, které jsem v úvodu oslovil.
Ať vám valašské, moravsko-slovácké a slovenské melodie znějí chutně a přitažlivě ; žádný jiný úmysl muzika TECHNIK nikdy neměla, nemá a mít nebude. A to už má letos ČTYŘICET ROKÚ …..
Jan Rokyta (léto 1998)
P.S.: Zvukový ideál byl na sklonku šedesátých let zcela rozdílný od dnešního ; všechno se odehrávalo ve velkém, až “jeskynním” prostoru, zpívání neznělo posluchači přímo “do ouška” a intimně ; mnohdy vznikala jakási zvuková “guča”, mám-li použít moji přesnou valašštinu. Za zvukové obrození vzdávám tímto dík Ivo Roubalovi, Pavlu Löffelmanovi a Pavlu Rokytovi. Omladili nahrávku technicky a neuvěřitelně – však JINÉ omlazení nepotřebovala.
Copyright © 2024 Pavel & Tomáš Rokytovi & Cimbálová muzika TECHNIK Ostrava.