Úvod Aktuality DiskografieHistorie Napsali o nás CD shop Kontakt

Zpívá Josef LAŽA
Vydavatel: © SUPRAPHON 1984/1985
Exporter: Artia Prague
STEREO 1117 3658 G
Seznam skladeb: 1.Zahrajte ně,husličky 1:42
2.Zašly kosenky2:53
3.Hanácká z Vizovic3:20
4.Co moja Terézka doma dělá1:35á capp.
5.Ej, to je Bože, to je1:37
6.Píseň ponocného z Vizovic1:50
7.Kady k vám, kady k vám2:43
8.Písně z Lúčky5:23
9.Ej, ze země jsem pošél1:26
10.Točené z Popova2:45
11.A měl jsem já píščalenku3:10
12.Oj, stála u bučka1:38
13.Písně z Tísňav4:07
14.Na Kaňúrském vršku1:33
15.Hoša, chlapci1:53
16.Svatební písně z Valašské Bystřice5:55
Valašské lidové písně
Vybrali a sestavili: PhDr. Jaromír Gelnar,Csc. a Jan Rokyta
Upravil Jan Rokyta

Cimbálová muzika TECHNIK ZK ROH dolu Hlubina v Ostravě
Primáši: Miroslav Hlosta a Jiří Crha
Umělecký vedoucí: Jan Rokyta

Jan Rokyta - cimbál (2,11)
František Plocek - klarinet (2,14),píšťalka (11)
Jiljí Dybal - violoncello (14)
Zdeněk Kašpar,Stanislav Tomanec - zpěv (8,16)

Hudební režie: Vladimír Studnička
Zvuková režie: Ivo Roubal
Nahrávky čs.rozhlasu Ostrava 1972-1984
Sleeve-note:

Josef Laža....Krátké, výstižné jméno, které nenechá nikoho na pochybách, kam zařadit nositele. Lažové jsou doma na Valašsku, nebo chcete-li na Vsacku - a ten náš pochází z Leskovce, nevelké dědinky pár kilometrů jižně od Vsetína, kde se na martinský svátek, 11.listopadu 1939, narodil. Občas se dává k lepšímu ,že ještě dřív, než ho bylo vidět, bylo ho slyšet - tak silný měl hlas ! - a ať už to odkážeme do světa legend nebo ne, zvukoví mistři, kteří už po léta snímají jeho zpěv, vědí svoje. Mají s ním plné ruce práce, aby jej při nahrávání uzavřeli do odděleného prostoru mimo kapelu, protože jinak jim jeho nosný mužný hlas proniká mezi ostatní nástroje a dere se tak do všech míst stereofonní báze.

To už prozrazujeme na Josefa Lažu jednu ze jeho základních charakteristik: že je zpěvákem převážně rozhlasovým a nazpíval jen pro ostravské rádio přes stovku snímků trvalé hodnoty.Jeho práce před mikrofonem je obdivuhodná, kontakt s kapelou bezprostřední. Nedostižný je zpěvák zejména při dotáčení druhého hlasu - kolikrát jej nazpíval hned na druhý pokus ! - tak je v něm hudební a zejména rytmický obraz písně pevně vyhraněn.

Josef Laža nezpívá pouze s cimbálovými kapelami, ale znají jej i přátel‚ hudby dechové. Přesto však tradiční podání písniček s cimbálovkou je mu nejvlastnější. Už v 15 letech ho najdeme mezi sólisty vsetínské muziky KYČERA.O několik let později pak začíná jeho spolupráce s ostravskou cimbálovou muzikou TECHNIK. Ta trvá dodnes a jejím přímým výsledkem je i sestava, kterou máte před sebou.

Čeho si na ní všimnout? - Především šíře poloh jeho zpívání - od prostého zpěvu "pro sebe" (I/4) a přepis– a rekonstrukcí (I/3 aj.) přes různé stupně stylizací "písniček" po propracované obrazy, kde folklorní zpívání je už zcela podřízeno stylizačnímu záměru (II/8). A to nejsou v tomto výběru zahrnuty experimentální snímky rodu soutěžních nahrávek pro Prix de musique folklorique de Radio Bratislava. Za povšimnutí stojí rovněž místní původ písně z Lažova repertoiru. Zpěvák obsáhl ve svém osobitém podání celé Valašsko a díky publicitě, jakou mají jeho nahrávky i veřejná vystoupení ,se stal jeho projev skoro až modelem valašského mužského folklorního zpívání vůbec. Není tedy z rodu úzce regionálních interpretů, jako např. Horymír Sušil pro Valašskokloboucko aj. I v našem výběru je to patrné. Kromě písničky ze zpěvákova rodiště (II/7) najdeme tu především písně z Vizovska (celá 1.strana) a písně z různých lokalit Valašskokloboucka, Rožnovska i Vsacka (2).

Doprovod zpěvákových písniček náleží ostravské cimbálové muzice TECHNIK, s níž Josef Laža zpívá prakticky od jejích začátků. Rádi tu citujeme zpěvákovo osobní vyznání, že této kapele vděčí za mnoho - za propracovanost technické stránky podání i za podněty k stylovému dotvoření písní. V závěrečných snímcích na obou stranách desky se připojují k J.Lažovi jeho valašští druhové - Zdeněk Kašpar a Stanislav Tomanec z Jasénky, a uzavírají tak celé písňové poselství, jehož je Josef Laža na Valašsku prvořadým nositelem.

Jaromír Gelnar

Copyright © 2024 Pavel & Tomáš Rokytovi & Cimbálová muzika TECHNIK Ostrava.