Úvod Aktuality DiskografieHistorie Napsali o nás CD shop Kontakt

Jarmila Šuláková
Druh nosiče: LP
Vydavatel: © SUPRAPHON 1979
STEREO 1117 2549 G
Seznam skladeb: 1.Nasela si žitečkatočená
2.Kyčera,Kyčeratáhlá
3.Jede valach na hodyžertovná
4.Dyž sem byla u maměnkyvalaský
5.Vdávala bych satočená
6.Janošku, Janošíčku
7.Na Santově kopeclidový valčík
8.Na Janovej hořetáhlá
9.Hore Potůčkytočená
10.Valaši,Valaši
11.U hradiščskej bránytahlá
12.Na uherskej stranětočená
13.Pod horů je jatelinkahečená
14.Okolo Súčelidový valčík
15.Súsedova stěnatáhlá
16.A vy páni muziganti
Jarmila ŠULÁKOVÁ a Blažena ŠULÁKOVÁ (v č.13)
Cimbálová muzika TECHNIK ZK ROH dolu Hlubina - Ostrava
Primáš: Miroslav Hlosta
Umělecký vedoucí: Jan Rokyta

Vybral a sestavil dr.Ivo Stolařík
Upravil Jan Rokyta

Zvuk: Marta Szusterová (1-9) a Karel Pavlík (10-16)
Nahrávky čs.rozhlasu Ostrava
Recenze LP desky z časopisu Melodie (?):

Sleeve-note:

"Stesk milé po milém, hluboké štěstí jejich lásky, nedohledné modro nad Solání, vítr vanoucí přes kotáry, radost i žal v uzlíčku jediné chvíle, závrať vyslovitelná jen zpěvem, bezedné ticho lesů kolem Lysé, jen písní sdělitelná bolest, toužení po někom, za někým i zalykavé blaho - To všechno v jediném hlasu....."

Díky, Jarmilo !

Tvůj Miroslav (Miroslav Horníček)

Cožpak je možné ještě něco říci po slovech zasloužilého umělce Miroslava Horníčka? Obligátní povzdech "Jak ten čas letí "? To snad ne.Takže alespoň "pro nepamětníky" stručnou, dnes již historickou poznámku.Vzpomínku na první vystoupení Jarmily s cimbálovou muzikou Valašského krúžku Vsacan ze Vsetína s primášem Rudolfem Dudou a cimbalistou Jožkou Michálkem a s vypravěčem strýcem Aloisem Cepkem. Jak dnes vidím Jarmilku, když stála poprvé u rozhlasového mikrofonu. Bez nejmenší stopy trémy. Nám všem, kteří jsme tenkrát na podzim 1948 byli u zkoušky a při vysílání, z té krásy zpěvu běhal mráz po zádech. A vůbec jsme se za tuto mužskou "slabost" nestyděli. Jarmilka měla devatenáct roků, jak malovaná růžička ve vsackém kroji - říkali jsme jí Rozárka, sama si tak "v kroju" totiž říkala. O několik týdnů později poprvé vystoupila ve společném nácvikovém pořadu lidových písní s posluchači ve studiu.V tomto cyklu, nazvaném "Zpěvem k srdci", se tehdy střídaly rozhlasové stanice Praha, Brno a Ostrava. Pod motem "Ten, komu na rtech píseň zvoní, ten nikdy není stár" jsme v Ostravě začínali vždy zpívanou znělkou Už ty pilky dořezaly - a pak už následoval nácvik. S lidovým zpěvákem, s lidovou muzikou a s Mirkem Juchelkou u klavíru.

9.duben 1949 byl tak trochu historický. Hodně jsme uvažovali, zda mezi vybrané písně zařadit i lidový valčík (do té doby málo obecně známý) Okolo Sůče. Ve srovnání s nádhernými valašskými písňovými skvosty šlo přece o písničku tak trochu úpadkovou.Ale aťsi; vzbudí-li zájem o krásné valašské písničky, proč ne? Zařadili jsme ji... a čekali na ohlas. V průběhu tří dnů po "živém" večerním vysílání došlo na stůl naší hudební redakce přes 2000 dopisů. Obdivných, bezprostředních, nadšených, kouzelných - od lidí nejprostších ,od národních umělců, od dětí, od všech. Zpěvačka Jarmila Šuláková vstoupila do povědomí milovníků lidové písně.

Ovšem nejenom zpěvačka (a jaká, panečku!), ale i herečka. Možná že si ještě někdo vzpomene na její Rozinu v rozhlasové hře podle povídky Jana Misárka-Slavičínského Vlk Krampot (1949), či na její Barku v Pověsti o vzniku valašské hory Tanečnice, jejíž rozhlasový snímek vyšel kdysi ještě na standardní supraphonské desce (30127-M).

Soubor písňových nahrávek, který vám předkládáme na této desce, je výběrem z širokého repertoárového záběru Jarmily Šulákové z let 1976-78. O vytvoření zpěvaččina rozhlasového Zlatého fondu se nejvíce zasloužil odborný redaktor ostravského rozhlasového studia PhDr. Jaromír Gelnar, CSc., společně s upravovatelem Janem Rokytou, uměleckým vedoucím ostravské cimbálové muziky TECHNIK. Říkají o tom: "Zpěv Jarmily Šulákové se stal neodmyslitelnou součástí naší národní kultury a je pro nás všechny příkladem zpěvaččina vztahu a úcty k tradici."

Ale teď již poslouchejte! Poslouchejte, jak citově silné a lidsky bohaté‚ zázemí plně žitého života Jarmily Šulákové najdeme v každé její písni.

Ivo Stolařík

Copyright © 2024 Pavel & Tomáš Rokytovi & Cimbálová muzika TECHNIK Ostrava.